Od odkrycia IgE, poprzez nanotechnologię do medycyny spersonalizowanej

Kwartalnik pod patronatem Polskiego Towarzystwa Zwalczania Chorób Alergicznych

 

Dr n. med. Emilia Majsiak

Od odkrycia IgE, poprzez nanotechnologię do medycyny spersonalizowane

Majsiak E.: Od odkrycia IgE, poprzez nanotechnologię do medycyny spersonalizowanej. Alergia, 2019, 4; 41-46

 

Mija dokładnie sto lat od opisania przez dr Ramireza przypadku wystąpienia ataku astmy podczas jazdy konnej w Central Parku w Nowym Jorku u pacjenta, któremu przetoczono krew od osoby uczulonej i rok od 50 rocznicy odkrycia immunoglobuliny E (IgE). Od tych wydarzeń w diagnozowaniu chorób alergicznych, pojawiła się między innymi możliwość stosowania testów skórnych czy później testów pozwalających oznaczyć w surowicy krwi stężenie przeciwciał E swoistych (sIgE) wobec różnych ekstraktów alergenowych. Obecnie, możemy powiedzieć, że wkroczyliśmy w nową erę w diagnostyce alergii mając do dyspozycji możliwość oznaczania sIgE wobec molekuł alergenowych.

Dostępność nowych narzędzi w diagnostyce serologicznej alergii w oparciu o molekuły alergenowe przyczyniła się do wyjaśnienia wielu mechanizmów nadwrażliwości w alergii IgE-zależnej. Diagnostyka molekularna alergii zwiększa czułość analityczną testów mierzących sIgE w odniesieniu do testów badających jedynie ekstrakty alergenowe. Pozwala ona również na bardziej precyzyjne wskazanie alergenu do immunoterapii w przypadku uczuleń wieloważnych czy układanie diet eliminacyjnych w przypadku alergii pokarmowej. Diagnostyka w oparciu o molekuły alergenowe, po odkryciu immunoglobuliny E stanowi kolejny krok milowy w alergologii.

 

________________________________
Pełny tekst artykułu dostępny na www.alergia.org.pl

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.